"Suomeen muuttolintujen mukana saapuva eteläinen mahtipunkki Hyalomma on liikehdinnältään aivan eri maata kuin kotimaiset punkkimme.
Suomalainen peruspunkki on hidas ja kömpelö 'ihopipertäjä'.
Hyalomma ei piperrä, se piipertää, etenee vauhdikkaasti kuin uuttera koppakuoriainen, joita se suuren kokonsa, komean 'kilpensä' ja salskean jalkavuutensa vuoksi aika paljon muistuttaakin.
Siitä tulee mieleen jopa pieni koira."
"Se antaa itsestään valppaan ja virkun vaikutelman, joka on aivan muuta kuin kotimaisten punkkiemme nuutunut jurous.
Jopa kaksisenttinen Hyalomma voi tunnistaa uhrinsa jopa yhdeksän metrin päästä ja seurata sitä jopa yli kymmenen minuuttia. Se on todellinen 'jopa'-punkki. Superlatiivinen verenimijä."
"Hyalomma on helppo havaita iholla, koska se – kuten sanottu – ei piperrä, vaan piipertää. Se on kuin luotu kulkemaan, omia teitään. Kun suomalainen peruspunkki kyyhöttää, mököttää, kotinurkissa, tämä punkkien Marlboro-mies tai Mercedes Benz painaa kuvaannollisesti kaasua, antaa hanaa ja ottaa elämästä ilon irti."
- Edellä Tuomas Mannisen hupaisaa kerrontaa https://is.gd/DPbaFR Ilta-Sanomissa punkeista, jotka ovat tehneet monen elämän helvetiksi.
Mikäli kiinnostaa, Amerikassa alkaa maanantaina 15.4. https://is.gd/ASlWL6 tapahtuma, joka on otsikoitu lähes yhtä raflaavasti, "The Best of Chronic Lyme Disease Summit", jossa jaellaan parhaita neuvoja kroonisen borrelioosin selättämiseksi:
https://overcomechroniclyme.com/event
Edellisestä linkistä pääsee seuraamaan tapahtumaa koko viikon ajan, jota varten selaimen historiatiedot voi joutua tyhjentämään päivittäin, saamassani sähköpostissa ohjeistetaan.
Onhan sitä uutta tietoa jo Suomessakin, vaikkei apua saa juuri kukaan:
Puutiaistaudeissa on kyse muustakin kuin borrelioosista
https://www.jyu.fi/fi/ajankohtaista/arkisto/2018/11/puutiaistaudeissa-on-kyse-muustakin-kuin-borrelioosista
Tick-borne disease is not just Lyme
https://www.jyu.fi/en/current/archive/2018/11/tick-borne-disease-is-not-just-lyme
Evaluating polymicrobial immune responses in patients suffering from tick-borne diseases
https://www.nature.com/articles/s41598-018-34393-9
https://www.nature.com/articles/s41598-018-34393-9.pdf
Kevyttä borrelioosiviihdettä vai kroonista helvettiä? Seuraa netistä 15.-21.4.2019
0
369
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain35712283Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555367Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2113906Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1952573Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167860Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271832No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74742Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59696
